Wyścigi chartów na Woli w Poznaniu w roku 1976

W związku z licznymi pytaniami o historię wyścigów chartów w Poznaniu po śmierci Anny Lipińskiej znalazłem w domowym archiwum  sporo fotografii i katalogi dotyczące drugich wyścigów jakie odbyły się w Poznaniu 23. 05. 1976 roku. Sama z własnej woli nie chciała wracać do wspomnień o wyścigach, natomiast doktor Stanisław Siudziński stworzył album i zebrał sporo informacji źródłowych dotyczących wyścigów. Dzięki temu posiadam wszystkie zgłoszenia na wyścigi i dokumentację związaną z punktacją w poszczególnych rasach. Organizatorem tej imprezy był Związek Kynologiczny w Polsce oddział w Poznaniu. Osobami odpowiedzialnymi za organizację Anna Lipińska, Stanisław Siudziński, Andrzej Kamyszek, Andrzej Mania jako komentator. Na zdjęciach z tego okresu pojawiają się osoby znane w świecie kynologicznym i bardzo zasłużone dla kynologii wielkopolskiej jak Prezes oddziału Poznańskiego Pan Marian Szymandera Pani Sabina Palczewska szefowa sekretariatu oddziału, który w tamtych czasach mieścił się na ulicy Święty Marcin w Poznaniu wówczas ulica nazywała się Armii Czerwonej w podwórzu kamienicy należącej do Prezesa Szymandery. Na zdjęciach widoczny jest też Pan redaktor z poznańskiej telewizji Adam Kochanowski. Uwiecznieni zostali też doktor Stanisław Siudziński, Anna Lipińska, Andrzej Mania, Andrzej Kamyszek i wielu ówczesnych hodowców chartów. Jest  zdjęcie bardzo interesujące z perspektywy zamkniętych wówczas granic żelaznej kurtyny i Zimnej Wojny, jest to przedstawiciel świata kapitalistycznego czyli jeden pies z Berlina Zachodniego, Berlina który był wtedy podzielony. Z zagranicy w wyścigach brała udział liczna ekipa z ówczesnej Czechosłowacji, tamtejszy hodowca chartów Vališ zorganizował przyjazd i wynajął w tym celu autobus widoczny na zdjęciu z parady chartów. Paradę chartów otwierało trzech jeźdźców z ośrodka jeździeckiego na Woli, a momenty nagradzania chartów uświetniali myśliwi grający fanfary. Do momentu zamknięcia katalogu zgłoszono 134 charty, ale po jego oddaniu do druku doszły jeszcze inne zgłoszenia tak więc finalnie zgłoszonych do udziału były 144 charty z Polski, która nazywała się wtedy PRL-em, NRD czyli Niemiec Wschodnich i Czechosłowacji, plus wspomniany pies z Berlina Zachodniego. W katalogu figurują Charty Rosyjskie w liczbie 16, Charty Krótkowłose importowane z ZSRR bez określenia jakie to charty w liczbie 4, Charty Afgańskie 59, Whippety 16 i Greyhoundy 29.

Należy wymienić osoby tworzące Komitet Honorowy Wyścigów; generał Edwin Rozłubirski Przewodniczący Zarządu Głównego ZKwP, profesor doktor Jerzy Zwoliński Rektor AR w Poznaniu, Władysław Krzyżański Naczelnik UM w Puszczykowie, Henryk Helak Dyrektor Stadniny Koni Iwno,  redaktor Adam Kochanowski TVP Poznań redakcja publicystyki kulturalnej i teatralnej, redaktor Kazimierz Flieger dział sportowy Ekspresu Poznańskiego, lek. wet. Jarogniew Kozłowski Kierownik Zakładu Miejskiego Weterynarii w Poznaniu.

Przewodniczącym Prezydium Kolegium Sędziowskiego został Tadeusz Chawlibóg. Komisarzami wyścigów zostali Andrzej Kamyszek i Přemysl Vališ. Sędzią głównym Miroslav Škorpil. Sekretariat to Anna Lipińska, Sabina Palczewska, Aleksander Dymaczewski, Janina Kozłowska, Milada Hanušova-Vališova. Komentatorami byli Andrzej Mania i Blanka Škorpilova. Opieka weterynaryjna lekarze z Miejskiego Zakładu Weterynarii. Opieka medyczna lekarz medycyny Jerzy Olszański. Pan Marian Szymandera jako Przewodniczący Oddziału Poznańskiego ZKwP wchodził w skład Komitetu Organizacyjnego z ramienia Związku.

plakat okolicznościowy wyścigi chartów w Poznaniu
Defilada chartów 1976
Parada chartów
Start z ręki na zdjęciu widoczny doktor Stanisław Siudziński a za barierką z biletem w zębach Adam Kochanowski
Bieg
Bieg chartów
Charty Afgańskie
Tazi
Rozdanie pamiątkowych rozetek przez Prezesa Szymanderę
Whippet z Berlina Zachodniego