O nas
O nas
Tradycją domu w Puszczykowie są charty. Od pierwszej połowy lat 70-tych mieszkają z nami charty. Najpierw były to Greyhoundy potem Borzoje, a teraz są to Saluki. Po wielu doświadczeniach z różnymi chartami, mogę śmiało powiedzieć, że Saluki są absolutnie wyjątkowe. W zasadzie trudno to wyrazić słowami, jednak wszyscy ci którzy je mają zgodzą się z moim sądem. Saluki jako efekt ewolucji, a nie hodowli jest czymś niezwykłym. Dobór naturalny sprawił że cechy tego zwierzęcia są właśnie takie jakie są. Łączy on dzikość i drapieżność, ze słodkim i pięknym wyglądem. W tym przypadku piękno jest zwodnicze, mamy do czynienia z dzikim myśliwym. To jest zwierze, które zawsze jest gotowe do polowania. Szalenie podobają mi się te cechy użytkowe, jakie ma Saluki. Docenia je wiele ludów zamieszkujących ogromny obszar od Syrii i Palestyny poprzez Irak, Iran, Arabię Saudyjską, Pakistan aż po Tadżykistan, Turkmenistan i Kazachstan. Na tym ogromnym obszarze rozróżnia się kilka typów chartów Saluki, od długowłosych po krótkowłose. Osobiście zakochałem się w krótkowłosych i uważam je za najbardziej interesujące pod wieloma względami. Co do głębszych dywagacji na temat tego typu charta odeślę do zakładki historia gdzie można poczytać więcej przemyśleń na ich temat. Opieram je o liczną literaturę, którą cytuję, tak więc każdy czytelnik może sięgnąć do zasobów bibliotecznych i wyrobić sobie własny pogląd na te kwestie. Dziś kiedy piszę te słowa jest rok 2024 i nie mam w planach szczeniąt, bo nie mam aktualnie suki hodowlanej. Jednak trafiają się krycia czego dowodem są dwa szczeniaki które właśnie się u mnie pojawiły. Moje psy Rahim i Razzag są dosyć rozpoznawalne w Polsce i nie tylko. Nie wiem czy za jakiś czas nie zapragnę mieć swoich szczeniąt, więc każdy scenariusz jest możliwy. W tych sprawach proszę pytać telefonicznie.
Piotr Wojnowski
Informuję iż 14 lutego 2022 roku Anna Lipińska odeszła w wieku 88 lat. Na zawsze pozostanie w pamięci kynologów w Polsce taką jaką uwieczniono ją w czasach młodości na zdjęciach zaprezentowanych obok.
Nasza hodowla istnieje i będzie kontynuowana. Obecnie nasze psy są nadal wystawiane i mam plany hodowlane na lata następne. Jestem również aktywnym członkiem ZKwP w Poznaniu i pracuję dla dobra rasy i chartów. W sprawie jakiegokolwiek kontaktu i pytań zapraszam od teraz do mnie numery telefonów dostępne są na stronie w zakładce kontakt, jest tam też mail. Zapraszam równocześnie na moje kanały z filmami o chartach i szkółce drzew, którą prowadzę.
Piotr Wojnowski
Zawsze marzyłam o Saluki. Nie tylko dlatego, że jest piękny, prawdziwe żyjące dzieło sztuki, ale również dlatego, że naczytałam się o ich wyjątkowej inteligencji, fascynującej umiejętności nawiązywaniu kontaktu z właścicielem i potrzebie wolności. Chciałam poznać to tajemnicze zwierzę i dzielić z nim życie. Długo pragnienia te musiały pozostać w sferze marzeń. Kiedy nareszcie mogły stać się realne - spędzałam przed komputerem całe dnie i szukałam "mojego" Saluki. I tak zakochałam się w hodowli francuskiej, należącej do świetnej hodowczyni i prawdziwego guru Saluk – Shery Chuat.
Zaufała mi (co nie jest łatwe w przypadku hodowców Saluk) i wkrótce mogłam wybrać przedmiot marzeń: srebrną suczkę o imieniu Ghunya Raija Al Firdous. Okazało się, że wybrałam Saluki smooth czyli krótkowłosą, bez frędzli na uszach i ogonie. Jest urocza, wybitnie inteligentna, ma wyrazisty charakter i nie lubi chłodu. Jest utalentowaną biegaczką, bardzo sprytną i zawziętą.
Aby życie moje i Ghunyi stało się barwniejsze, postanowiłam kupić drugiego Saluki - Al Firdous oczywiście. Po kilku miesiącach przybył do mnie Gharib Sadaf Al Firdous, grizzle ciemno-szary, długowłosy tym razem. Jestem szczęśliwa, że je poznałam i staram się zasłużyć na ich przyjaźń.
Wykorzystam okazję i jeszcze raz pragnę podziękować Sherze Chuat za okazane zaufanie i dwa wyjątkowo piękne Saluki, które czynią moje życie piękniejszym i szczęśliwszym.
Anna Lipińska-Massalska
Kilka słów o Saluki smooth
Aktualnie hodowane są na wszystkich kontynentach. Nazywa się je również „typ pustynny”, w odróżnieniu od górskiego Saluki, ozdobionego frędzlami na uszach i ogonie. Oba typy są hodowane jednocześnie i niektóre kennele reklamują się tym, że hodują oba typy (np. w Europie Sawahin i Al Firdous), przy odpowiednim łączeniu par rodzicielskich otrzymuje się oba typy w jednym miocie. Obowiązujący standard dotyczy obu typów, tylko w punkcie „szata” wpisane są różnice między nimi. Na wystawach pokazywane są razem - czasami organizator np. Czesi, rozdziela je, ale to rzadkość - chociaż jest korzystna dla smooth, który może się wydawać mniej efektowny. Ale sędzia, który jest znawcą, nie faworyzuje dłuższych włosów, np. nasza Ghunya kilka razy dostała BOB.
Jeżeli ktoś zamierza hodować pustynne Saluki, musi zapoznać się z podstawowymi informacjami z genetyki. Wystarczy uważnie przeczytać artykuł Dagmar Hintzenberg Freisleben „The Short-Haired Saluki Facts and Findings” w języku angielskim - patrz webs hodowli Sawahin i w języku niemieckim - patrz specjalistyczny zeszyt „Unsere Windhunde DWZRV 2004/04.
Anna Lipińska-Massalska
Zapraszamy na inne strony poświęcone chartom i szkółce drzew ozdobnych w Puszczykowie
https://youtube.com/@PiotrWojnowski-pt1mg?si=ylQNyS3lzslsi-R2
https://www.tiktok.com/@pinussunip?_t=8fFCxitSRn7&_r=1
https://www.facebook.com/profile.php?id=61550029903052