O nas

 

O nas

Informuję iż 14 lutego 2022 roku Anna Lipińska odeszła w wieku 88 lat. Na zawsze pozostanie w pamięci kynologów w Polsce taką jaką uwieczniono ją w czasach młodości na zdjęciach zaprezentowanych obok.

Nasza hodowla istnieje i będzie kontynuowana. Obecnie nasze psy są nadal wystawiane i mam plany hodowlane na lata następne. Jestem również aktywnym członkiem ZKwP w Poznaniu i pracuję dla dobra rasy i chartów.  W sprawie jakiegokolwiek kontaktu i pytań zapraszam od teraz do mnie numery telefonów dostępne są na stronie w zakładce kontakt, jest tam też mail. Zapraszam równocześnie na moje kanały z filmami o chartach i szkółce drzew, którą prowadzę.

Piotr Wojnowski

 

Zawsze marzyłam o Saluki. Nie tylko dlatego, że jest piękny, prawdziwe żyjące dzieło sztuki, ale również dlatego, że naczytałam się o ich wyjątkowej inteligencji, fascynującej umiejętności nawiązywaniu kontaktu z właścicielem i potrzebie wolności. Chciałam poznać to tajemnicze zwierzę i dzielić z nim życie. Długo pragnienia te musiały pozostać w sferze marzeń. Kiedy nareszcie mogły stać się realne - spędzałam przed komputerem całe dnie i szukałam "mojego" Saluki. I tak zakochałam się w hodowli francuskiej, należącej do świetnej hodowczyni i prawdziwego guru Saluk – Shery Chuat.

Zaufała mi (co nie jest łatwe w przypadku hodowców Saluk) i wkrótce mogłam wybrać przedmiot marzeń: srebrną suczkę o imieniu Ghunya Raija Al Firdous. Okazało się, że wybrałam Saluki smooth czyli krótkowłosą, bez frędzli na uszach i ogonie. Jest urocza, wybitnie inteligentna, ma wyrazisty charakter i nie lubi chłodu. Jest utalentowaną biegaczką, bardzo sprytną i zawziętą.

Aby życie moje i Ghunyi stało się barwniejsze, postanowiłam kupić drugiego Saluki - Al Firdous oczywiście. Po kilku miesiącach przybył do mnie Gharib Sadaf Al Firdous, grizzle ciemno-szary, długowłosy tym razem. Jestem szczęśliwa, że je poznałam i staram się zasłużyć na ich przyjaźń.

Wykorzystam okazję i jeszcze raz pragnę podziękować Sherze Chuat za okazane zaufanie i dwa wyjątkowo piękne Saluki, które czynią moje życie piękniejszym i szczęśliwszym.

Anna Lipińska-Massalska

 

Anna Lipińska
Najpierw dzieliliśmy życie z chartami angielskimi. Na fotografii ulubiony greyhound Anny Int. Ch. Dominik Swift wygrywający międzynarodową wystawę w Poznaniu w roku 1978
Anna Lipińska z Dominikiem
Zawsze kochałam konie, które były tradycją w mojej rodzinie
 
 

 

Kilka słów o Saluki smooth

Aktualnie hodowane są na wszystkich kontynentach. Nazywa się je również „typ pustynny”, w odróżnieniu od górskiego Saluki, ozdobionego frędzlami na uszach i ogonie. Oba typy są hodowane jednocześnie i niektóre kennele reklamują się tym, że hodują oba typy (np. w Europie Sawahin i Al Firdous), przy odpowiednim łączeniu par rodzicielskich otrzymuje się oba typy w jednym miocie. Obowiązujący standard dotyczy obu typów, tylko w punkcie „szata” wpisane są różnice między nimi. Na wystawach pokazywane są razem - czasami organizator np. Czesi, rozdziela je, ale to rzadkość - chociaż jest korzystna dla smooth, który może się wydawać mniej efektowny. Ale sędzia, który jest znawcą, nie faworyzuje dłuższych włosów, np. nasza Ghunya kilka razy dostała BOB.

Jeżeli ktoś zamierza hodować pustynne Saluki, musi zapoznać się z podstawowymi informacjami z genetyki. Wystarczy uważnie przeczytać artykuł Dagmar Hintzenberg Freisleben „The Short-Haired Saluki Facts and Findings” w języku angielskim - patrz webs hodowli Sawahin i w języku niemieckim - patrz specjalistyczny zeszyt „Unsere Windhunde DWZRV 2004/04.

Anna Lipińska-Massalska

 

 

 

Zapraszamy na inne strony poświęcone chartom i szkółce drzew ozdobnych w Puszczykowie

https://youtube.com/@PiotrWojnowski-pt1mg?si=ylQNyS3lzslsi-R2

https://www.tiktok.com/@pinussunip?_t=8fFCxitSRn7&_r=1

https://www.facebook.com/profile.php?id=61550029903052